Tiskové zprávy

Tiskové zprávy

Přednáška o čs. letcích v RAF 1.2.2024 navštívil naši školu PhDr. Daniel Švec s přednáškou o čs. letcích působících v Royal Air Force v době 2. světové války. Přednáška byla určena pro žáky 9.tříd .A protože je pan Švec nejen historikem a výborným přednášejícím, ale také řádným členem Společenstva letecké historie Čeští RAFáci /Czech RAF Crew a spolupracuje s https://www.276.cz, KVH Czech Club https://www.czechspitfireclub.cz., nabídl žákům i jiný úhel pohledu, než jaký znají z učebnic dějepisu. Přednáška byla také doplněna o ukázky artefaktů, které letci používali – např. součásti výstroje, věci denní potřeby, uniformy apod. Z ohlasů je patrné, že přednáška žáky opravdu zaujala, pan Švec dokázal příběhy letců – hrdinů podat velmi poutavě a srozumitelně. Dozvěděli se mnoho zajímavých informací o válečných i poválečných osudech našich letců. Tuto přednášku by žáci určitě doporučili i dalším budoucím deváťákům. Mgr. Denisa Goldová
Děkujeme firmě DHL, která nám dne 9.2.2024 předala sponzorský dar. Materiál na kreativní tvoření dostanou žáci 3. ZŠ Cheb jako odměny na "Den masek" a hlavně také na každoroční projekt žákovského parlamentu 3. ZŠ má talent.
Dne 5.2.2024 proběhlo školní kolo Aj olympiády. Soutěžilo se ve dvou kategoriích. Z každé kategorie postupuje vítěz do okresního kola, které se bude konat na 5.základní škole. Všichni soutěžící nejdříve začali písemným testem. Poté se každý představil a řekl něco o sobě. Následně mluvili o vylosovaném tématu a odpovídali na otázky poroty. Na závěr museli ještě soutěžící popsat obrázek. Soutěž byla vyrovnaná a rozhodování poroty bylo velmi těžké. Ale vítěz musí být jen jeden. Děkujeme za účast všem soutěžícím !!! 4.ročník: 1. Vopálenský Jiří 2. Byambaa Uyanga 3. Ganzorig Ider 5.ročník: 1. Vidličková Lea 2. Ganzorig Murun, Batsaikhan Enkhriilen, Pulková Natálie 3. Gonsolongo Oindelger
Exkurze na ISŠ Cheb - 30.1.2024 Děkujeme zaměstnanci ISŠ Cheb, panu Utíkalovi, kterého jsem oslovila ohledně zorganizování prohlídky učňovského pracoviště této školy pro gastro obory pro vybrané žáky 9. a 8. ročníků školy naší. Pan mistr byl velmi ochotný, našim ještě nerozhodnutým žákům ukázal porcování masa, barvitě líčil výhody řemesla řezník, s žáky velmi spontánně komunikoval, odpovídal na dotazy. Odměněni jsme byli čerstvě nasmaženými kuřecími řízečky. Také jsme na místě požádali paní mistrové oboru cukrář a kadeřník. I tyto obě pracovnice nám ochotně ukázaly svá pracoviště a krátce vysvětlily, co studium oborů představuje. Hlavně naše děvčata se živě zajímala o zmíněné obory. Děkujeme za oboustrannou spolupráci. Je dobré, když žáci takto napřímo nasají přívětivou atmosféru, kterou jsme cítili, a vidí na vlastní oči, do čeho jdou. Mgr. Eva Pospíšilová – VP
Exkurze pro volbu povolání. Dne 23. 1. 2024 v rámci přípravy na volbu povolání nám KHK pomohla zorganizovat návštěvu podniku DHL (Sky) na průmyslové zóně v Chebu. 18 žáků – zájemců o obory technického a logistického zaměření doplněných o ještě nerozhodnuté žáky pro výběr SŠ – dovezl autobus přímo na místo. Tam nás rozdělili na 2 skupiny. Jedna mířila přímo do provozu a druhá zvládla prezentaci zaměstnaneckých pozic a benefitů ve firmě. Poté se skupiny vyměnily. Myslím, že exkurze byla pro žáky přínosná, hlavně viděli provoz v praxi. Sledovali, jak je důležitá přesnost, pracovitost – práce na výkon. Po prohlídce mohli vznášet dotazy a dokonce si někteří domluvili brigádu na prázdniny. Moc děkujeme paní Volfové z KHK, že umožňuje žákům vyjít z lavic a nahlédnout do skutečného pracovního života. Mgr. Eva Pospíšilová - VP
Dne 25.1. se konal školní šachový turnaj. Turnaje se zúčastnilo 15 žáků prvního stupně a 24 žáků z druhého stupně. Čtyři nejlepší šachisté z prvního i druhého stupně vytvoří družstvo a budou reprezentovat školu v krajském kole. Výsledky: 1.stupeň: 1. Filonenko Myroslava 2. Ganzorig Ider .Bartoš Robert Výsledky: 2.stupeň: 1. Pecha Ondřej 2.Brichcín Jakub 3.Němec Jakub
Zavázat si tkaničky na botě není pro malé děti snadný úkol. Školáčci z naší přípravné třídy zavazování tkaniček trénovali a byla to náramná zábava. Není divu, že se jim trénink líbil. Měli totiž skvělou pomůcku. Didaktickou pomůcku k nácviku zavazování tkaniček pro ně vyrobili zruční žáci devátých ročníků. Ve školní dílně lupenkovou pilkou vyřízli z překližky tvar boty a vyvrtali otvory pro tkaničku. K finální úpravě použili akrylátové barvy. Přidali tkaničku a vydali se na návštěvu za malými školáčky, aby společně pomůcku vyzkoušeli.

Dne 8.1.2024 proběhlo krajské kolo soutěže krajské kolo soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR. Naši školu úspěšně reprezentovali žáci z 9.B. Na vynikajícím 3. místě skončil Lukáš Čácha, kterému unikl postup do celostátního kola o jedno místo a 10. příčku obsadila Natálka Wesselá. Gratulujeme.

P.H.

Vedení školy přeje všem zaměstnancům, žákům, rodičům, přátelům příjemné a klidné prožití svátků vánočních a hodně zdraví, štěstí a pohody do nového roku 2024.

Dne 23.11.2023 se uskutečnilo okrskové kolo v plavání 1. stupně. Naše družstvo předvedlo úžasný výkon, skončilo na prvním místě a zajistilo si postup do okresního kola. V okresním kole nás porazilo pouze družstvo z Mariánských Lázní. Skončili jsme na krásném druhém postupovém místě. Dne 15.12.2023 se uskutečnilo v Sokolově krajské kolo v plavání 1.stupně. Tam už jsme na nejlepší nestačili a odvezli jsme si diplom za skvělé páté místo v kraji. Celému týmu gratuluji!

Plavecký tým: Kulíšek, Valíček, Jakubka, Černý, Izhánics, Valečka, Marek, Doskočil, Čeháková, Marková, Kulhánková, Drofová, Nina, Hamrová, Mahdalová, Slovenkai, Fantová

L.K.

V pondělí 18. prosince uběhlo 12 let od úmrtí posledního československého a prvního českého prezidenta Václava Havla. Na naší základní škole jsme se rozhodli si toto výročí připomenout projektovým dnem pro 2. stupeň, jehož cílem bylo seznámit žáky s osobností Václava Havla, jeho historickým odkazem a zajímavostmi ze života. Na začátku první hodiny žáci sledovali krátkou reportáž České televize připomínající události 18. prosince roku 2011. Následovalo anketní video. Žáci 9. B se ptali nejen obyvatel Chebu na osobu bývalého prezidenta. Video je možné zhlédnout na tomto odkazu. Za střih děkujeme  Danielu Brandlovi, žáku 8.A. Václav Havel byl profesí především spisovatel. Jeho knihy, texty a divadelní hry znají lidé po celém světě.  Často se však jedná o absurdní dramata, která jsou pro dětské čtenáře/diváky velmi nestravitelná. Jedinou dětskou knihou, kterou Václav Havel napsal, jsou Pižďuchové. Práce s ukázkou z této knihy byla poslední aktivitou v první hodině. Poté si třídy zahrály únikovou hru. V nejkratším čase 26 minut všechny úkoly splnila 6.B. Zbývající části dopoledne byly ve znamení dalších aktivit jako vytvoření designu trička s motivem V.H., vyhotovení portrétu libovolnou výtvarnou technikou, návrh předmětu, který by mohl nést jméno V.H. pro 3D tiskárnu a zpracování výukového plakátu na dané téma (Havel jako prezident, Havel jako spisovatel a další). V závěru prezentovaly jednotlivé třídy své výsledky ostatním. Žákovské práce budou vystaveny v prostorách školy. Po společném zpěvu písně Jaroslava Hutky Náměšť se děti rozešly domů. Poděkování patří všem učitelům, kteří se podíleli na přípravě dne a vedli své třídy, zároveň všem žákům za jejich snahu, kreativitu a zápal.

J.K.

Videoreportáž žáků

Muzeum Cheb pořádá každý rok výtvarnou soutěž pro žáky. Letos bylo vyhlášeno téma S čerty nejsou žerty. Žáci naší školy se této soutěže také zúčastnili. Kategorii školní družiny vyhrál keramický kroužek s krásnými čertíky z keramiky. V kategorii 1. stupně se umístili žáci z 5. A na krásném druhém místě s netradičním peklem plným čertů. V kategorii 2. stupně žáci z 9. A a 9. B se svým peklem obsadili 3. místo. Všem výhercům blahopřejeme.

J.M.

 

Žáci ze šestého a sedmého ročníku měli příležitost v rámci projektového dne navštívit svíčkárnu RODAS v Liticích. Žáci měli možnost nahlédnout do výroby svíček, zhlédli podrobnou videoreportáž o výrobě uvedených produktů. Pak se přesunuli do dílny a vyrobili si své vlastní svíčky a mýdla. Velké nadšení vyvolalo dárkové zabalení jejich výrobků. Součástí výrobny je i prodejna svíček a mýdel, kde si děti měly možnost zakoupit i malý dárek domů.  U svíčkárny je i malá minifarma, kde chovají poníky, mini kozičky, ovečky, malá prasátka a další zvířátka. Žáci si farmu s nadšením prohlédli.  Čas strávený ve svíčkárně utekl jako voda a mnozí litovali, že je čas svíčkárnu opustit. V autobuse si sdělovali své dojmy, ukazovali vlastní výtvory a byli velmi rádi, že se této exkurze zúčastnili.

J.M.

 

 

Motto pro letošní ročník soutěže je čínské přísloví:

Daruješ – li člověku rybu, nakrmíš ho na den, naučíš – li ho lovit, dáš mu potravu na celý život.

Deset deváťáků si ověřilo své znalosti ve školním kole, které proběhlo v pátek 24. 11. 2023. Soutěžící řešili úkoly především z obecné a anorganické chemie. První tři místa obsadili žáci z 9.B, kteří postupují do 2. kola soutěže, které se uskuteční dne 14. 12. 2023 v Karlových Varech.

1. místo – Natálie Wesselá
2. místo – Tomáš Benedek
3. místo – Lukáš Čácha

Gratulujeme!

Vážení rodiče. Na den 27. 11. 2023 byla ČMOS ve školství byla vyhlášená stávka. Naše škola se ke stávce připojila. V pondělí 27. 11. 2023 bude provoz školy omezen.
Pro žáky přípravné třídy a 1. - 4. ročníku bude zajištěn náhradní program pedagogickými pracovníky v čase 8 - 12,35. Žáci budou podle situace rozděleni do jiných skupin než dle tříd.
Pro žáky 5. - 9. ročníku není z provozních důvodů zajištění programu možné.
Prosím zvažte, zda je účast Vašeho dítěte tento den za daných podmínek nutná. Nepřítomnost bude omluvena. Následně Vám přijde zpráva o anketě na vyjádření svého rozhodnutí pro žáky přípravné třídy a 1. - 4. ročníku.
Zároveň bude zítra všem strávníkům odhlášen oběd. V případě, že bude žák ve škole a stravuje se ve školní jídelně, prosím přihlaste žáky prostřednictvím www.strava.cz, případně e-mailem či telefonicky u vedoucí ŠJ (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 354422496).
Níže důvod stávky v dopise ČMOS. Děkujeme za pochopení.

Žáci devátých ročníků měli příležitost v rámci projektového dne navštívit expozice Národního muzea v Praze. Po vstupu do areálu byli mile překvapeni rozmanitostí expozic, které si postupně prošli. Potom absolvovali připravený program. V komentované prohlídce byli seznámeni s hlavními érami pravěku a jejich obyvateli. V jednotlivých sálech byla expozice zaměřena na nejtypičtější představitele hlavních skupin živočichů a rostlin. Pomohli jim i věrné rekonstrukce pravěkých organismů, např. trilobitů, dinosaura nebo mamuta. Během prohlídky společně zjistili, co jsou to zkameněliny. Na některé si dokonce mohli i sáhnout.  Čas strávený v muzeu utekl jako voda a mnozí litovali, že je čas návštěvu ukončit. Ve vlaku si sdělovali své dojmy a byli velmi rádi, že se této exkurze zúčastnili.

J.M.

U nás na 3. ZŠ Cheb se mimo jiné věnujeme výuce výtvarné výchovy, a proto hned na začátku školního roku vznikl nápad, uspořádat výtvarnou soutěž. Obeslali jsme mateřské školky a základní školy v Chebu a netrpělivě čekali, jaká výtvarná díla žáci na téma „Cheb budoucnosti“ vymyslí. Přišlo množství nápaditých, vtipných i kreativních děl z pěti základních škol. Dne 16. 11. 2023 proběhla výstava a udílení cen vítězům, jimiž se stali:

1. stupeň
1. místo Natálie Miczánová, 4. ZŠ
2. místo Murun Ganzorig, 3. ZŠ
3. místo 
Karolína Malčánková, Nina Hannsmannová, Eliška Orosová, 4. ZŠ 

2. stupeň
1. místo Natálie Wesselá, 3. ZŠ
2. místo Klára Mejzlíková, 4. ZŠ,
3. místo 
Veronika Krejčíková, 4. ZŠ 

Velice děkujeme firmě DHL a městu Cheb za hodnotné dárky, které věnovali do soutěže. Vítězům gratulujeme a možná příští rok na viděnou při výtvarném tvoření. 

Organizátor soutěže Jana Němejcová

 

 

V pondělí 6. listopadu se v naší škole po roce opět konala velmi oblíbená soutěž Člověče, nezlob se! Do soutěže se přihlásilo 22 žáků z 3. – 5. ročníků. Bylo to skvělé odpoledne plné zábavy, strategie a vzrušení. Cílem soutěže bylo dostat všechny figurky do bezpečí před soupeři. Na začátku soutěže byli žáci rozděleni do šesti skupin a z každé skupiny postoupil vítěz do finálového kola. 

Žáci se do soutěže zapojili s velkým nadšením a zaujetím. Každý z nich se snažil využít nejlepší strategie a taktiky, aby dosáhl vítězství. Z finálového kola vzešli tři vítězové. Na prvním místě se umístila Michaela Melichnová ze třídy 3.B, na druhém místě Jaroslav Rejkuba ze třídy 5.B a na třetím místě Adéla Hamrová, také ze třídy 5.B. 

Děkujeme soutěžícím za účast a vítězům srdečně blahopřejeme k jejich úspěchu.

Lenka Přibylová a Barbara Lavičková

Žáci 3.A dnes prožili čarodějnické učení - kouzelnou násobilku, hádání pomíchaných slov, zkoumaly složení čarodějnických lektvarů a vyhledávaly jméno čarodějnice, která je provedla stezkou odvahy s úkoly. Děti dostávaly za splněné úkoly halloweenské odměny - bonbóny, čokoládová lízátka, tetovačky a kouzelné muffiny, které upekla Emma s paní Pavlíčkovou a Anička s paní Němejcovou. Touto cestou bych jim ráda poděkovala za krásné zpříjemnění dne. Moc dětem chutnaly, a dokonce nezbyl ani jeden. 

Halloweenské učení se žákům velmi líbilo a řekli, že se takhle budeme učit už napořád.

Mgr. Karolína Lamlechová

V pondělí 23. 10. 2023 navštívili žáci devátých tříd v rámci zahájení Vědy před radnicí akci Fyzikální cirkus – pásmo atraktivních fyzikálních experimentů. Pokusy připravili a předváděli doc. RNDr. Zdeněk Drozd a RNDr. Dana Mandíková, CSc. Z Katedry didaktiky fyziky Matematicko–fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V úterý 24. 10. 2023 se žáci sedmých ročníků zúčastnili akce Věda před radnicí pořádanou Gymnáziem Cheb. Zde byli seznámeni se zajímavými fyzikálními a chemickými pokusy prováděnými  žáky gymnázia a následně si mohli sami pokusy vyzkoušet.  Obě akce byly velmi zdařilé a žákům se moc líbily.

J.M.

Strana 1 z 21

Zřizovatel

nám. Krále Jiřího z Poděbrad 1/14, Cheb
Tel: 354 440 111
E-mail: podatelna@cheb.cz
ID datové schránky: a8gbnyc

Identifikace školy

IČ: 70987165
REDIZO: 600066282
IZO: 102040800
DIČ: CZ 70987165
č.ú.: 12430331/0100 - škola

Vedení školy

sekretariát : Alena Zakrzewská, 3zscheb@3zscheb.cz

ředitel školy : Mgr. Pavel Černý, cerny@3zscheb.cz

zástupce ředitele : Mgr. Hana Veselá, vesela@3zscheb.cz

výchovný poradce : Mgr. Eva Pospíšilová, pospisilova@3zscheb.cz

metodik prevence : Mgr. Pavlína Hošnová, hosnova@3zscheb.cz

ICT koordinátor : Ing. Zdeněk Vrbata, vrbata@3zscheb.cz

Vedoucí ŠD : Dobroslava Šmídková, smidkova@3zscheb.cz

Vedoucí ŠJ : Lenka Horčičková, horcickova@3zscheb.cz